در احوالات نکاح نیمه‌کاره

    الیوم خبر رسید سازمان ملی شباب (جوانان) تزویج نیمه کاره را پیشنهاد داده، مبارک است ان شاء الله. علی الظاهر از آنجایی که در دوره آخرالزمان فعلی، امکانیات برای حیاة مفصل فراهم نیست تدبیری اندیشیده اند تا جوانان مملکت فخیمه، عزب و باری به هرجهت نمانند و حالا که احراز نصف دین ( ازدواج کامله) میسور نیست دستکم ربع دین احراز شود. علیرغم این اوصاف، لازم می‌نماید این طرح بدیع در یک سلسله مباحث خبروی (کارشناسی) خوب شکافته شود تا شباب، نیک بدانند تزویج نیمه مستقل یا نیمه کاره یا نصفه نیمه، چه رقم تزویجیست خدا خیرشان دهد.

 
یکم-  در طرح مذکور اطفالی که قصد تزویج دارند همانجا در دامان والدین میمانند لیکن خطبه عقد را جاری نموده تا اسماً به همدیگر تعلق داشته باشند و نیمی از استقلال اقلاً حاصل شود.
دویم- در این پروجکت بدیع علی الظاهر حاجتی به ارسال جهازیه عروس نبوده بلکه از همان آفتابه لگن مسی و روحی والدین استفاده مؤثر به عمل خواهد آمد. بدیهیست در این راستا به منابع اولیه و آلی مملکت خدمت سترگی شده، صرفه جویی در صندوق خزینه ارزی را هم به عقب خواهد داشت. در همین راسته فقط ابتیاع یک ماشینی مسمی به « مایکروویو » که به طرفة العینی غذا را طبخ بلکه ذوب می‌نماید ضروریست؛ چرا که سابقاً از این وسایط محیرالعقول موجود نبوده و زوجین جدیده در صورت فقدان آنها دپرس خواهند شد.
سیم- خبرگان مربوطه معلوم نمایند مؤمنین و مؤمنات در طرح مذکور خطبه عقد را چه رقم جاری سازند؟ آیا لازم است استقلال در آن شرط شود یا خیر؟ وانگهی مهریه و شیربها و سرقفلی چه صورتی پیدا می کند؟
چهارم - در حالت حدوث انشقاق بین زوجین نیمه مستقل آیا لازم است والدین مشارکت فعال بنمایند یا خیر؟ اگر جواب مثبت است این مشارکت تا چه میزان لازم بوده و بیش از آن مضر است؟ فی المثل در بحث مقابله فیزیکال و گیس و گیس کشی، برآیند قوه وارده توسط والدین مهاجم بر حسب شدة، چند کیلوغرام در ثانیه مفید و علیحده بر این مکافات دارد و آیا علی الاصول ارجحیت ندارد که این عمل خطیر به زوجین احاله گردد؟
پنجم - حامیان اطفال و کانون داغ خانواده اعلان نمایند در صورت تولید طفل توسط زوجین مزبور این طفل بی زبان در کدام دامان پرورش خواهد یافت در دامان مادر خود یا در دامان مادر شوهر؟ خدا به خیر کند.
ششم - تأمین زر و سیم این تزویج آیا از سوی ابوی ها مشروط به شروطی هست و آیا هنگام پول توجیبی دادن به قند عسلشان لازم است مسألت نمایند که این مال را برای چه میخواهی؟ و آیا آقازاده لازم است ایضاح نماید که این پول را برای استعمال یک رقم آیس پک یا نسکافه می خواهد یا شارِج ایرانسل یا خیر؟
هفتم- در طوایف مبتنی بر سنت (مسمی به پدرسالار) آیا لازم است طرفین برای ملاقات از حاجاقا کسب اذن نمایند و آیا اساساً این ملاقات ها قرار است کجا انجام شود؟ آیا اگر ملاقات در منازل پدری حادث می شود به دهانشان زهر هلاهل نمی شود؟ آیا سر به بیابان نخواهند گذارد؟
هشتم- در مبحث اساسی ارث، خبرگان مربوطه لازم است تعیین نمایند هر یک از زوجین نیمه کاره وارث چه قدر از ماترک دیگری خواهند شد ربع مال؟ نصف مال؟ خمس مال؟ چقدر؟
نهم- در صورت - زبانم لال- وقوع طلاق، آیا مهریه را باید شوهر بیچاره دفع کند یا ابوی شوهر و از آن طرف، آیا عیال سابق تقبل می کند یا ابوی عیال سابق؟ در صورت تقسیط مهریه توسط محکمه، آیا قدرة مالی پسر را مد نظر قرار خواهند داد یا حاج آقا را و در صورت - خاکم به دهن - تجویز زندان، آیا ایشان به حبس خواهند رفت یا پسرشان؟ کار بیخ پیدا نمود والسلام.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز ٢٩ دی ۱۳۸٧

... و غزه با خون پیروز شد... اعلام آتش‌بس یکجانبه صهیونیستها

    صهیونیستها سه هفته پس از دست زدن به عملیاتی همه جانبه علیه حماس در نوار غزه، آتش بسی یکجانبه اعلام کرده اما اولمرت گفت که نیروهایش فعلا در نوار غزه باقی خواهند ماند. حماس می گوید که حتی حضور یک سرباز صهیونیستی در غزه را تحمل نخواهد کرد.
دقایقی پیش از نطق تلویزیونی اولمرت، راکتی از غزه به سوی فلسطین اشغالی پرتاب شد.
از سوی دیگر در روز شنبه مقام های سازمان ملل خواهان تحقیق در مورد ارتکاب جرایم جنگی از سوی اسرائیل در حمله به مدرسه این سازمان در غزه شدند.
این مقام ها می گویند باید مشخص شود حمله اسرائیل به این مدرسه که منجر به کشته شدن دو کودک شد، جنایت جنگی است یا خیر.
این دو کودک پنج و هفت ساله هنگامی که نیروهای اسرائیلی به این مدرسه در بیت لاهیا حمله کردند، کشته شدند. در این مدرسه صدها نفر از مردم غزه پناه گرفته بودند.
یک سخنگوی وزارت خارجه صهیونیستها گفته است که هیج مدرک و سندی دال بر ارتکاب جنایت جنگی وجود ندارد.

میرزا: حالا نوبت گرفتن یقه ملک عبدالله و حسنی نامبارک است.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ روز ٢٩ دی ۱۳۸٧
تگ ها : gaza ، غزه ، اسراییل ، آتش بس

شما همین امروز هم پیروزید

    « ارتشی که قدرت فداکاری و شهادت‌طلبی شما آن را بیست روز است پای در گل در پشت دروازه‌های غزه به خفت افکنده، همان است که ظرف شش روز بخش‌های عظیمی از سه کشور عربی را زیر سیطره‌ی خود در آورد. به ایمان و توکل خود، به حسن ظنّ خود به وعده‌ی الهی،‌ به صبر و شجاعت و فداکاری خود ببالید که امروز همه‌ی مسلمانان به آن میبالند. جهاد شما تا امروز آمریکا و رژیم صهیونیست و حامیان آنان و سازمان ملل و منافقان امت اسلامی را رسوا کرده است.

امروز نه فقط ملّت‌های مسلمان، که بسیاری از ملت‌های اروپا و آمریکا حقانیت شما را از بن دندان پذیرفته‌اند. شما همین امروز هم پیروزید و با ادامه‌ی این ایستادگی شرافتمندانه دشمن زبون و ضد بشر را باز هم بیش‌تر به ذلت و شکست خواهید کشاند...
خیانتکاران عرب هم بدانند که سرنوشت آنان بهتر از یهودیان جنگ احزاب نخواهد بود که خداوند فرمود: "و اَنزَلَ الَّذین ظَاهَرُوهُم مِن اَهلِ الکِتَاب مِن صَیَاصِیِهم ..." ملت‌ها با مردم و مجاهدان غزه‌اند. هر دولتی که بر خلاف این عمل کند فاصله‌ی خود و ملّتش را عمیق تر می‌کند و سرنوشت چنین دولت‌هایی معلوم است...»
از پیام رهبری به اسماعیل هنیه نخست وزیر دولت قانونی فلسطین.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز ٢٧ دی ۱۳۸٧

راکت پراکنی لبنان و اسراییل- آخ چی میشه اگه بشه!

    به دنبال ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر شلیک چهار موشک کاتیوشا از منطقه حاصیبیا در جنوب لبنان به سوی منطقه کریات شمونه واقع در شمال سرزمین‌های اشغالی، واحد توپخانه‌یی ارتش رژیم صهیونیستی منطقه عرقوب واقع در جنوب لبنان را هدف قرار داد.
شبکه تلویزیونی الجزیره از این حملات توپخانه‌ای رژیم صهیونیستی به منطقه عرقوب جنوب لبنان خبر داد.

این در حالی است که منابع نظامی رژیم صهیونیستی مدعی شده‌اند که عامل اصلی این حملات توپخانه‌ای به جنوب لبنان پرتاب چهار موشک کاتیوشا از سوی این منطقه به شمال اسراییل بوده است.
پیش از این نیز رژیم صهیونیستی از انجام حملات موشکی به سوی شمال اسراییل که از جنوب لبنان انجام گرفته است خبر داد و حزب‌الله لبنان را در این زمینه متهم کرد اما دولت لبنان با موضع‌گیری رسمی اعلام کرد حزب‌الله لبنان هیچ نقشی در شلیک این موشک‌ها نداشته است.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ٢٥ دی ۱۳۸٧

فلسطین جنگ را برده است

   «گمان نمی کنم که بتوانیم حماس را از بین ببریم و این عملیات - حتی- به قصد از بین بردن حاکمیت حماس در غزه نیست. در مجموع این حماس است که باید درخواست آتش بس بدهد.»

این سخنان وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در روز سیزدهم دی ماه- یعنی یک هفته پس از آغاز جنگ علیه مردم غزه- است که در دیدار با نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه بیان شده است. شواهد و قرائن فراوانی وجود دارد که می گوید سران رژیم صهیونیستی در پایان روز سوم جنگ دریافتند که امکان تضعیف جدی مقاومت فلسطینی وجود ندارد و تصور اولیه آنها که بوسیله مائیردگان رئیس باسابقه موساد القا شده بود و از انهدام کامل زیرساخت ها و نفرات اصلی حماس و جهاد اسلامی خبر می داد، اشتباه فاحش بوده است. یک سازمان اطلاعاتی موازی موساد سه روز پیش گزارشی منتشر کرد که نشان می داد موساد قبل از آغاز جنگ 33روزه سال 1385 علیه لبنان نیز با اطلاعات غلط و ادعای اشراف کامل اطلاعاتی سران ارتش و دولت را برای حمله به حزب الله فریب داده است.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ روز ٢٥ دی ۱۳۸٧
تگ ها : فلسطین ، gaza ، اسراییل ، حماس

پیشروی نیروهای زمینی اسرائیل در پر جمعیت ترین نواحی غزه

بنا بر گزارش ها نیروهای اسرائیلی به حملات هوایی و زمینی خود به نوار غزه ادامه داده و بنا بر گزارش ها نیروهای زمینی اسرائیل در حال پیشروی در پرجمعیت ترین نواحی نوار غزه هستند.
دود سیاهی در حومه شرقی شرق غزه به آسمان بلند شده است و زد و خوردهای پراکنده در این ناحیه بین سربازان اسرائیلی و پیکارجویان فلسطینی گزارش شده است.
یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفت سربازان اسرائیلی در حال ادامه پیشروی در مناطق شهری هستند چون رزمندگان حماس بیشتر در این نواحی پنهان می شوند.
در همین حال هواپیماهای اسرائیلی در تلاش برای منهدم کردن تونل هایی که فلسطینی ها برای قاچاق اسلحه از آن استفاده می کنند، به بمباران مناطق نزدیک به گذرگاه مرزی رفح، بین غزه و مصر، ادامه می دهند.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ٢٤ دی ۱۳۸٧
تگ ها : gaza ، israel ، غزه ، فلسطین

اولمرت: ادامه می‌دهیم

     نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از جلسه فوق‌العاده مقامات اسرائیلی برای بررسی قطعنامه آتش بس شورای امینت در غزه گفت که این رژیم به عملیاتش در غزه ادامه می‌دهد.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز ٢٠ دی ۱۳۸٧
تگ ها : gaza ، غزه ، رایس ، شیمون پرز

ورود لبنان به جنگ غزه

همزمان با اعلام توافق ضمنی حماس و رژیم صهیونیستی برای آتش بس، چند فروند موشک از جنوب لبنان به شمال سرزمین های اشغالی شلیک شد اما وزیر اطلاع رسانی لبنان تاکید کرد که حزب الله لبنان در حمله موشکی صبح امروز به شمال فلسطین اشغالی نقش نداشته است.
طارق المتری در گفتگو با خبرگزاری فرانسه خاطرنشان کرد: حزب الله تاکید کرده که به ثبات [لبنان] و قطعنامه 1701 شورای امنیت پایبند است و این یعنی اینکه حزب الله در این مسئله دخالت نداشته است.
متری در پایان گفت : هیچ دلیلی وجود ندارد که اعتقاد داشته باشیم حزب الله در این حمله موشکی نقش داشته است.
وزیر اطلاع رسانی لبنان افزود: درگیری جدید به نفع لبنان، فلسطینی ها و ساکنان جنوب لبنان نیست و ما امیدواریم لبنان به این درگیری کشیده نشود.
از سوی دیگر ارتش رژیم صهیونیستی تاکید کرد که حملات موشکی جدید به شمال فلسطین اشغالی صورت نگرفته است. این رژیم امروز پس از به صدا درآمدن اشتباهی آژیرهای خطر اعلام کرد که گزارشها مبنی بر شلیک موشکهای جدید به شمال فلسطین اشغالی یک اخطار اشتباهی بوده است.
لازم به ذکر است منابع نظامی ارتش رژیم صهیونیستی پیش از این ادعا کرده بودند که صبح امروز چند فروند موشک از لبنان به مناطق جلیل غربی و نهاریا در شمال سرزمینهای اشغالی اصابت کرده است.
حماس نیز هرگونه دخالت خود در شلیک این موشکها را رد کرده است.
 ارتش اسرائیل پیشتر به حزب الله اخطار کرده است که در صدد گشودن جبهه جدیدی در منطقه از طریق دست زدن به عملیات نظامی در مرز اسرائیل و لبنان بر نیاید.
اسرائیل می گوید درباره اصول کلی یک طرح آتش بس برای غزه توافق حاصل شده، اما اجرای عملی آن دشوار خواهد بود. در این حال گروه حماس که بر نوار غزه تسلط دارد می گوید چنین توافقی وجود ندارد، اما نشانه های مثبتی از آن دیده می شود.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱٩ دی ۱۳۸٧

همزمان با تهاجم زمینی به غزه اعلام شد: هدف، تحویل غزه به محمود عباس است

    بی بی سی:

    « دقایقی پیش ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروی زمینی اسرائیل حمله زمینی به نوار غزه را آغاز کرده اند.

در حالی که بمباران شهرهای نوار غزه ادامه دارد، لحظاتی پیش تانکهای اسرائیلی از گذرگاه بیت هانون عبور کردند.

از حدود ساعت 4 بعد از ظهر به وقت محلی ، گلوله باران نوار مرزی توسط توپخانه ارتش اسرائیل آغاز شد بود.

اهداف عملیات زمینی اسرائیل تا اندازه زیادی به فرصت زمانی اسرائیل و نحوه پیشرفت عملیات بستگی خواهد داشت. هدفی که اسرائیل علنا ً اعلام کرده، نابودی توان موشکی حماس و توقف حملات موشکی به جنوب اسرائیل است. برای رسیدن به این هدف، منابع نظامی اسرائیل پیشتر گفته اند که ممکن است مناطق خالی از سکنه حائل را اشغال کنند، چون در گذشته بیشتر موشکها از این مناطق شلیک شده اند.

اما طی روزهای اخیر، حماس حتی از ساحل غربی غزه هم اقدام به شلیک موشک کرده و اگر اسرائیل بخواهد این امکان را از حماس بگیرد، باید تا ساحل پیشروی کند که عملا ً به معنی اشغال کامل نوار غزه خواهد بود. چنین عملیات گسترده ای مخاطرات ارتش اسرائیل چند برابر می کند.

سناریوی نظامی دیگری که اخیرا ً مطرح شده، اشغال نوار مرزی غزه با مصر توسط اسرائیل در رفح است. این البته محاصره فیزیکی نوار غزه توسط اسرائیل را کامل می کند چون دسترسی دریایی به غزه هم توسط نیروی دریایی اسرائیل مسدود شده است.


یک هدف دیگر عملیات نظامی که اسرائیل رسما ً اعلام نکرده، ساقط کردن حماس در این باریکه و تحویل غزه به تشکیلات خودگردان فلسطین است. بر اساس این سناریو، ارتش اسرائیل نیروی انسانی حماس را در غزه تحلیل خواهد برد و رهبران این تشکیلات را حذف خواهد کرد.

این کار عملا ً راه را برای ورود نیروهای سازمان فتح هموار خواهد کرد. به نظر می رسد که محمود عباس رئیس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، و برخی کشور های دیگر عربی به این سناریو امیدوارند.»

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱٥ دی ۱۳۸٧

نماینده نهاد رهبری: دانشجویان وارد سفارتخانه‌ها نشوند

   به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی میراحمدی که به نمایندگی از این نهاد روز پنج شنبه، 12 دی ماه در جمع دانشجویان تجمع کننده در برابر سفارت اردن حضور یافته بود، به آنها گفت: "باید ضمن حضور در صحنه و تداوم اعتراضات، به ویژه در مقابل سفارتخانه های کشورها، توجه داشته باشید که به واسطه پیمان ها و معاهدات بین المللی، کسانی که به تبعیت از مقام معظم رهبری به صحنه آمده اند، مجاز به ورود به دفاتر و ساختمان ها[ی سفارتخانه ها] نیستند".

مهدی میر احمدی که به نمایندگی از نهاد نمایندگی آیت الله خامنه ای در دانشگاه ها به میان دانشجویان تجمع کننده رفته بود، در این مورد هم به دانشجویان توصیه کرد با پلیس درگیر نشوند.

او همچنین از مسئولان نیروی انتظامی خواست "سعه صدر بیشتری به خرج داده و رعایت حال دانشجویان را بکنند".

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳ دی ۱۳۸٧
تگ ها :