در عقیده سوسیالیستی‌مان

یکم- بانک ملة هم چوب حراج خورد. یحتمل این اصل 44 چرخ نخ‌ریسی عمه مرحومه ما را هم حراج خواهد نمود. میماند آفتابه مسی آن خلدآشیان که آن هم با یک پروپاگاندای تلفزیونی فروش خواهد رفت. خوشا به احوال ورثه. عجالتاً این میرزا عقیده اشتراکی دارد که الیوم بدان سوسیالیزم گویند. یعنی مخالف شل‌نمودن سرکیسه است به قسمی که هیچ نماند؛ فلذا ما چپیم در اقتصاد لیکن اغلب راست می‌کنیم (قلم را).

دویم- کرورکرور پول تزریق می‌کند این اوباما به اقتصاد ورافتاده امریکی لیکن افاقه ندارد. عنقریب است کل خزانه آنجا سرازیر شود به قومپانی‌های درشکه سازی.

سیم- این سوبسید نقدی لازم است حالا که قولش را داده‌اید به ملت دفع کنید چرا که کیسه‌های مربوطه دیریست دوخته شده و لو این که نفط بشود 5 دولار. "المؤمنون عند شروطهم." گفتید حالا عمل کنید. این میرزا هم اکنون یک حساب فاخر بانکی در یک شعبه خوش آب و هوا برای روز مورد نظر با سلام و صلوات و نذر و عهد و قسم افتتاح نموده و اگر ندهید قسمش باطل شده کفاره لازم می‌شود.

چهارم- جمع عریضه‌هایی که در هر یک از سفرهای اوستانی به محضر محمودمیرزای صدراعظم واصل می‌شود - علی ما نقل - بالغ بر هفتاد بار شتر نر است. خدا قوت‌شان داده حمل این عریضه‌ها را به مرکز میسر نماید حالا دفع حوایج مردم حرف دیگریست.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ روز ۳٠ بهمن ۱۳۸٧