83 درصد ایرانیان: انتخابات آزاد و عادلانه بود

    در آستانه سفر دکتر احمدی‌نژاد، ‌رئیس جمهور به نیویورک به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان ملل، مؤسسه پژوهشی پیپا PIPA (Program on International Policy Attitudes) امریکا در ایران در قالب یک نظرسنجی به بررسی دیدگاه مردم کشورمان در مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پرداخته است.
در این پژوهش دیدگاه­های مردم ایران درباره مسائل مختلف جمع‌آوری شده و نتایج این پژوهش در اولین ساعات روز یکشنبه29 شهریورماه بر روی سایت این مؤسسه قرار گرفته است. این پژوهش در مجموع دربرگیرنده مباحث جالب توجهی درباره مسائل ایران است که عملیات اجرایی آن از طریق یک مؤسسه نظرسنجی از خارج ایران انجام شده است. این نظرسنجی با جامعه آماری جمعیت شهری و روستایی ایران و با ضریب خطای 3 درصد و با روش تلفنی به کمک کامپیوتر انجام گرفته است.
این تحقیق دربرگیرنده مباحثی همچون انتخابات در ایران و بررسی موردی انتخابات ریاست جمهوری دهم، بررسی میزان اعتماد به نهادها و دستگاه­ها در ایران، عملکرد امریکا در جهان و نحوه تعامل ایران با آن، مقایسه وضعیت ایران با 4 سال گذشته در موارد مختلف، مسئله آزادی‌های اجتماعی در ایران و مسائلی از این دست می­باشد.
پیوست‌های منتشر شده تحقیق در پایگاه اینترنتی مؤسسه افکار عمومی جهان (WorldPublicOpinion.org) نشان می‌دهد که امریکا در اتخاذ مواضع خود در قبال انتخابات ایران و بویژه درک درست نگاه اکثریت مردم به مسائل مختلف منطبق بر واقعیات و داده‌های پژوهش عمل نکرده است.
براساس نتایج این نظرسنجی، رئیس جمهور در میان نهادهای ایرانی مورد اعتمادترین نهاد شناخته شده و در این میان 81 درصد شهروندان ایرانی، دکتر احمدی‌نژاد را در گفته‌های خود با مردم صادق دانسته‌اند. موضوع انتخابات اخیر ایران یکی از بخش‌های ویژه این نظرسنجی بوده که در طی آن 83 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی تأکید کرده‌اند که انتخابات 22 خرداد، آزاد و عادلانه بوده است و همین تعداد از شرکت‌کنندگان هم گفته‌اند به نتایج انتخابات اعتماد دارند.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز ۳۱ شهریور ۱۳۸۸

ای روسری‌ات سِت شده با ناخنت آبی

ای روسری‌ات سِت شده با ناخنت آبی
آن‌قدر جوانی تو که پیراهنت آبی
لب‌های نه ماهی شده‌اَت، قرمزِ روشن
چشمان نه دریا شده‌ی روشنت آبی
دریایی و دریایی و دریایی و دریا
ای دامنت، ای دامنت، ای دامنت آبی
در برکه‌ی عریان تنم آب تنی کن
مرغابی من ، ماهی من ، ای تنت آبی
چون رود گذشتی ، نه سلامی نه علیکی
هم آمدنت آبی و هم رفتنت آبی

خواستم بگویم شعر فوق مال همان مهدی جهانداری است که سروده:
 

چه روزها که یک به یک غروب شد نیامدی
چه اشکها که در گلو رسوب شد نیامدی
خلیل آتشین سخن،تبربدوش بت شکن
خدای ما دوباره سنگ و چوب شد نیامدی
برای ما که خسته ایم و دل شکسته ایم، نه
برای عده ای ولی چه خوب شد نیامدی
تمام طول هفته را در انتظار جمعه ام
دوباره صبح ، ظهر، نه، غروب شد نیامدی

میرزا قلی خان راپورتچی و میرزا مهدی خان جهاندار ملک آبادی

از مکتب این میرزا البته غیر از این نیز بیرون نمیشود. مشارالیه مدتی در محضر ما دو کُنده/زانو زده؛ معاذالله. یک عکس فوطوغرافی مخدوش به طریقه توشات از هر دوی ما موجود است که نظر به وضع امنیتی این میرزا و این که به مصلحت اسلام نیست فعلاً در انترنت مکشوف شویم همان بهتر که مخدوش است. سمت راست، این میرزا و در جناح چپ میرزا مهدی جهاندار ملک آبادی است که از فرط دگردیسی و زهد مفرط، مدتی است مفقود شده یحتمل به دامنه های ملک‎آباد گریخته؛ دعا کنید دستخوش دگردیسی مکرر شده برگردد. ان شاء الله. فوطو مربوط دارد به سنه‎ی 71 خورشیدی.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ٢٦ شهریور ۱۳۸۸

شگفتی‌های حسام مطهری

حسام مطهری باز هم مرا شگفتاند با این پست‎اش:حسام مطهری

" درست وقتی داری به کمر تنگ شلوارت فکر میکنی و توی فکر خریدن شلوار تازه ای، دخترک 7-8 ساله را می بینی که مانتوی مدرسه و لباس میهمانی اش یکی است...

و صورتش از فقر ویتامین زرد است

و پای چشمهاش از فرط ضعف گود است

و خاک تو سر تو و شلوارت و شکم وامانده ات بدبخت..."

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ٢۱ شهریور ۱۳۸۸

فیلم جلال

      دیشب شبکه دو سیما مستندی پرملات از جلال آل احمد پخش می‌کرد و در انتها فیلم کوتاهی از او تماشا داد مربوط به سخنرانی او به سال ۴٧ در دانشگاه طهران درباره نیما؛ گذاشته ام اینجا اگر عاشق جلالید.  

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱٩ شهریور ۱۳۸۸

نوری‎زاده و نارسانه+دیدار رهبری با وبلاگ‌نویسان

١- پخش برنامه "نارسانه" ( تولید این میرزا ) از شبکه خبر، صدای علیرضا نوری‎زاده را درآورد. وی در سایت شخصی‌اش نوشته:
"صدا و سیمای سید علی آقا
تلویزیون حاج عزت (صدا و سیمای سید علی آقا ) در آغاز هفته در برنامه ای ویژه٬ سوابق من - علی رضا نوری زاده و آقایان احمد سلامتیان و محسن سازگارا را همراه با گزارشی از امروزمان در شبکه خبر پخش کرد.در این برنامه دروغهائی گفته شد که مرغ پخته را نیز به خنده میانداخت ...من بیش از ده سال است که حتی با رادیو اسرائیل مصاحبه نکرده ام اما در این برنامه کارشناس رادیو اسرائیل شدم . در همین برنامه آنها که از ... نوشیده اند نه از خدا شرم کردند و نه از بنده خدا ٬ گفتند مرحوم محمود جعفریان مرا به فلسطین اشغالی فرستاده است حال آنکه خود میدانند من هرگز به اسرائیل نرفته ام .گفتند زنده یاد عاملی تهرانی مرا به سردبیری امید ایران فرستاد و شرم نکردند که همکاران من و امید ایرانی ها هنوز هستند که گواهی دهند آنکه مرا به سردبیری دعوت کرد زنده یاد علی اکبر صفی پور بود ....باری در باره آقایان سلامتیان و سازگارا نیز دروغهای بسیار بافته اند. اینها مهم نیست که هموطنانم داوران عملکرد ما هستند اما پخش این فیلم و نشانه های دیگری حکایت از آن دارد که حکم قتل مارا سید علی آقا صادر کرده است و این برنامه زمینه جینی برای تصفیه ما است ."

2- احدی از رفقای شفیق " کافی‎شاه" رو راه انداخته؛ دست مریزاد.

3- محسن حدادی هم که سابقاً وبلاگش را با عنوان " غبار " راه انداخته بود بهش قول داده بودم مفصل مدحش کنم ولی هنوز نرسیده‎ام؛ عجالتاً محسن حدادی نویسنده و خبرنگار کمابیش گمنام و پرکاری است که یک تراوش قلمش می‎ارزد به صدها گزارش و خبری که حتی در خود کیهان تولید می‎شود. صفحه نسل سوم کیهان را به زیبایی و وزانت می‎بندد؛ در انتشار کتاب‎نیوز به برادرش کمک می‎کند؛ انتشارات کتاب دانشجویی را اداره می‎کند و به شدت پرکار است؛ من مانده‎ام او با این حجم کار کی خدمت مقدس سربازی می‎کند و کی می‏خوابد و کی حمام می‎گیرد. خلاصه مصداق " و شجره تخرج من طور سیناء تنبت بالدهن و صبغ للآکلین" است؛ توفیق‎اش مستدام.

۴- حسام الدین مطهری در یادداشتی به‌غایت لطیف نوشته:

" می‌گم کاش آقا با وبلاگ‌نویسان هم دیدار داشت. حتا با سردبیران سایت‌های فرهنگی.
آخه ما چه گناهی کردیم که طبق سیستم‌های این مملکت، نه دانش‌جوئیم، نه استاد، نه نخبه، نه حتا «عموم مردم». هان؟
خب ما هم حرف داریم... ما هم دل داریم."

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱٦ شهریور ۱۳۸۸

متن یک استفتا

    از آنجا که در این ایام مقدس و طاقت فرسا کالری لازم برای نوشتن راپورت ندارم متن یک استفتا را خدمت مومنین و مومنات تقدیم میکنم بلکه افاقه کند و کمی از دشواری روزه داری شان بکاهد(دوستان زندیق و ملحد خارج موضوع اند)؛ برای من که به غایت مفید بوده و روزه داری را آسان تر کرده.  توضیح ضروری آنکه منظور از عبارت" فی نفسه " در جواب استفتا آن است که جویدن آدامس بیطعم نباید مفسده دیگری مثل تظاهر به روزه خواری داشته باشد وگرنه حرمت "تظاهر" به جای خود باقیست. التماس دعا.
----- Original Message -----
Sent: Saturday, September 29, 2007 6:45 AM
Subject: Istifta

 استفتاء کاربران پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
 موضوع استفتاء: روزه  زمان ارسال: 1386/07/07
 جنسیت: مرد  کشور: جمهوری اسلامی ایران
 ایمیل: @yahoo.com
 متن استفتاء:
بسمه تعالی.
سلام علیکم.
اگر به منظور جلوگیری از خشکی و بوی بد دهان در هنگام روزه‌داری چیزی مثل آدامس بدون طعم و بو جویده شود تا بزاق ترشح شود چه حکمی دارد؟

پاسخ:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
بسمه تعالى
فى نفسه اشکال ندارد.
موفق و مؤید باشید.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱ شهریور ۱۳۸۸