اصفهان دقایقی پیش لرزید

اصفهان – خبرگزاری مهر: مدیر کل حوادث غیر مترقبه استانداری اصفهان گفت: مرکز زلزله بامداد شنبه در اصفهان حبیب آباد بوده و در حال حاضر گزارشی از خسارت دریافت نکرده ایم.
آخرین اخبار از زلزله اصفهان شنبه 31 فروردین 92

منصور شیشه فروش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود:  زلزله ۴٫۱ ریشتری در مرکز حبیب آباد اصفهان رخ داد.

 وی ادامه داد: در اثر وقوع زلزله شهرهای شمال اصفهان، شاهین شهر، برخوار، خمینی شهر لرزید.

مدیر کل حوادث غیرمترقبه استان اصفهان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه عوامل امدادی اکنون به محل وقوع زلزله اعزام شده اند بیان داشت: تا کنون خسارتی در مناطق روستایی گزارش نشده است.

شیشه فروش همچنین اظهار داشت: در حال حاضر نیروهای ما در حال بررسی خسارات احتمالی در مناطق روستایی هستند.

مدیر کل حوادث غیرمترقبه استانداری اصفهان همچنین بیان داشت: لرزش زمین سبب شده تا مردم به سمت پارک ها روانه شوند.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۳۱ فروردین ۱۳٩٢

فیلم/ حضور رهبر انقلاب در پرواز عمومی تهران-مشهد

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز ٢٧ فروردین ۱۳٩٢

رئیس سازمان انرژی اتمی زمان شاه: ایران باید در مقابل فشارها مقاومت کند

اکبر اعتماد، نخستین رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که مقامات ایران باید در مقابل تحریم‌ها و فشار کشورهای غربی مقاومت کنند و تسلیم نشوند.

آقای اعتماد در مصاحبه با زبیده ملک، خبرنگار شبکه چهار رادیو بی‌بی‌سی گفت که اگر شاه در قدرت باقی مانده بود، شاید او هم برای ساخت سلاح اتمی تلاش می‌کرد.

او در مورد حمایت دولت آمریکا از نخستین تلاش های ایران برای ساخت یک نیروگاه اتمی گفت: "آنها اول حمایت می کردند... اما کمی بعد خواستند نظرات خودشان را به ایران تحمیل کنند و من زیر بار نرفتم. ما چهار سال برای رسیدن به توافقی دوجانبه مذاکره کردیم و هرگز به نتیجه نرسیدیم".

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ روز ٧ فروردین ۱۳٩٢

آمریکا نگران احکام دادگاه‌های اروپایی علیه تحریم بانک‌های ایرانی است

بی بی سی: مقامات آمریکایی از احکام قضات اروپایی در لغو تحریم بانکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که طرح دعاوی موسسات ایرانی در دادگاه‌های تجدید نظر اروپایی علیه تحریم‌های اتحادیه اروپا ممکن است باعث تضعیف تحریم‌های تجاری و مالی علیه این کشور شود.

این مقام وزارت امور خارجه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است راهی بیابند تا بتوان اسناد محرمانه اطلاعاتی مربوط به برنامه‌های اتمی ایران را در اختیار قضات محاکم رسیدگی به شکایات موسسات ایرانی قرار داد.

اوایل سال جاری میلادی، قضات دادگاه عمومی اتحادیه اروپا نظر دادند که مقامات این اتحادیه نتوانسته‌اند مدارک و شواهد قانع کننده‌ای ارائه کنند که نشان دهد بانک ملت و بانک صادرات در ارائه تسهیلات مالی برای فعالیت‌های اتمی ایران دست داشته اند.

اتحادیه اروپا با استناد به چنین ارتباطی، گفته بود که این دو بانک مصوبات اتحادیه اروپا در تحریم برنامه‌های اتمی ایران را نقض کرده و در نتیجه، باید مشمول تحریم قرار گیرند.

همچنین، هفته گذشته، دیوان عالی بریتانیا برای رسیدگی به پرونده فرجام خواهی بانک ملت ایران در ارتباط با تحریم هسته ای این کشور تشکیل جلسه داد.

بخشی از جلسه رسیدگی به صورت غیرعلنی و حتی بدون حضور وکلای مدافع بانک ملت برگزار شد تا دولت بریتانیا بتواند شواهد محرمانه ای را به اطلاع دادگاه برساند.

این اقدام انتقاد وکلای مدافع را برانگیخت.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا، که جمهوری اسلامی را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای متهم می‌کنند، تحریم مالی و بانکی ایران را برای وادار کردن این کشور به قبول قطعنامه‌های بین‌المللی در این زمینه ضروری می‌دانند.

مقام وزارت خارجه آمریکا که نام او منتشر نشده، با اشاره به احکام دادگاه اتحادیه اروپا در موردبانک‌های ایرانی، به خبرگزاری رویترز گفته است که دولت ایالات متحده "از این مشکل" آگاه است و آن را با نگرانی تلقی می‌کند.

براساس این گزارش، مایه اصلی اختلاف نظر دادگاه اتحادیه اروپا و دولت‌های عضو اتحادیه در این زمینه، وجود مدارک محرمانه اطلاعاتی در مورد دامنه فعالیت‌های اتمی ایران است که به دلیل نگرانی در مورد به مخاطره افتادن منابع کسب این اطلاعات، قابل طرح در جلسات دادگاه نیست.

مقامات آمریکایی از کشورهای اروپایی خواسته‌اند که راهی بیابند که بتوان این مدارک را در اختیار قضات دادگاه قرار داد و همزمان، اطمینان داشت که محتوای آنها همچنان محرمانه باقی خواهد ماند.

کارتیک میتال، از وکلای دفتر وکالت زیوالا که وکالت بانک ملت را به عهده دارد، درباره ابراز نگرانی آمریکا به بی‌بی‌سی فارسی گفته است هنوز درباره حکم دادگاه عمومی اتحادیه اروپا فرصت تجدیدنظر وجود دارد و ممکن است در صورت تجدید نظر حکم دادگاه تغییر کند.

شکایت موسسات ایرانی

در پی صدور احکام دادگاه اتحادیه اروپا، کشورهای اروپایی در نظر دارند متقابلا خواستار تجدید نظر در این احکام شوند.

در حال حاضر، بیش از سی مورد شکایت از سوی موسسات ایرانی علیه تحریم‌های اتحادیه اروپا در دادگاه اتحادیه اروپا مطرح است که از جمله می‌توان به شکایات بانک مرکزی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد.

روز سه شنبه، ۶ فروردین (۲۶ مارس)، خبرگزاری مهر گزارش کرد که شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران - ال ان جی - نیز علیه تحریم‌های وضع شده اتحادیه اروپا به "یک دادگاه بین‌المللی" شکایت کرده است.

به گزارش مهر، پس از تحریم نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا در تابستان سال گذشته میلادی، واردات گاز و فرآورده‌های گازی ایران نیز از پائیز همان سال هدف تحریم کشورهای عضو قرار گرفت و شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران این اقدام را غیرقانونی دانسته و علیه آن اقامه دعوی کرده است.

از آنجا که دادگاه اتحادیه اروپا مرجع رسیدگی به شکایات علیه تصمیم ها و اقدامات اتحادیه و کشورهای عضو آن است، احتمالا این شکایت نیز به این دادگاه احاله شده است.

تحریم‌های مالی و نفتی غرب علیه برنامه‌های اتمی ایران باعث کاهش صادرات نفت و محدودیت انتقال ارز حاصله از فروش نفت به داخل این کشور شده است. در نتیجه، درآمدهای نفتی جمهوری اسلامی که منبع اصلی عواید دولتی است تحت فشار قرار گرفته و مشکلات اقتصادی قابل توجهی را برای ایران کشور ایجاد کرده است.

اخیرا سناتورهای آمریکایی از اتحادیه اروپا خواستند تا برای جلوگیری از استفاده دولت ایران از بانک مرکزی اروپا برای نقل و انتقال احتمالی ارز، جدیت بیشتری به خرج دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع دیپلماتیک اروپایی در واکنش به این درخواست، تصمیم‌گیری در مورد تشدید تحریم ها علیه ایران را به بعد از دور بعدی مذاکرات اتمی این کشور و گروه ۱+۵ موکول کرده اند.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ روز ٧ فروردین ۱۳٩٢

وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای لغو تحریم تسلیحاتی سوریه به توافق نرسیدند

بی بی سی: وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعد از دو روز مذاکره هنوزنتوانسته‌اند بر سر لغو تحریم ارسال اسلحه به سوریه، به توافق برسند.

تحریم ارسال اسلحه آخر ماه مه به پایان می رسد و اگر تا آن تاریخ توافقی بین وزرای خارجه این اتحادیه حاصل نشود، فرانسه و بریتانیا که خواهان لغو تحریم‌ها هستند، منزوی خواهند شد.

بریتانیا و فرانسه از این بابت نگرانند که اگر برای شورشیان سوریه اسلحه ارسال نشود نتایج ناگواری ببار خواهد آمد.

اما کارل بیلد وزیر خارجه سوئد گفته است برای ارسال اسلحه به سوریه که هم اکنون نیز سلاح زیادی در آن یافت می شود، به سختی می شود کشوری مشتاق یافت.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اظهار داشت که چون دو کشور خواهان لغو این تحریم هستند، دلیل نمی شود که همه از آنها پیروی کنند.

در همین حال بنا به گزارش های رسیده از سوریه، شورشیان یک پایگاه هوایی را پس از دوهفته جنگ تصرف کرده اند.

فعالان مخالف دولت یک فیلم ویدیویی از یک جسد تکه پاره شده را به نمایش گذاشته اند که به ادعای آنان متعلق به فرمانده این پایگاه ژنرال محمود درویش است. گزارش های مربوط به تصرف پایگاه ۳۸ که مشرف به جاده دمشق- امان پایتخت اردن است، هنوز مستقلا مورد تایید قرار نگرفته است.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ روز ٤ فروردین ۱۳٩٢

جسد سرمایه‌دار روس در منزلش در لندن پیدا شد

جسد بوریس برزوفسکی سرمایه‌دار روس که در بریتانیا در تبعید به سر می برد امروز شنبه سوم فروردین (۲۳ مارس ) در منزلش پیدا شده است.

هنوز علت مرگ او معلوم نشده است.

بوریس برزوفسکی که زمانی از متحدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بود بعدها به صورت یکی از منتقدان سرسخت او در آمد.

او قبل از سکونت در بریتانیا چندین بار در کشورش روسیه مورد سوءقصد قرارگرفته بود.

از زمان حضور آقای برزوفسکی در لندن، روسیه چند بار خواهان استرداد بوریس برزوفسکی شده بود.

آقای برزوفسکی چند سال پیش در مصاحبه ای با روزنامه گاردین گفته بود که در حال برنامه ریزی برای سرنگونی ولادیمیر پوتین از طریق یک "انقلاب" است.

او ولادیمیر پوتین را به ایجاد یک رژیم اقتدارگرا متهم کرده و گفته بود که رهبری روسیه را می‌توان تنها از طریق زور برکنار کرد.

بوریس برزوفسکی ثروت خود را در دهه ۱۹۹۰ در جریان خصوصی سازی دارائی های دولتی، پس از فروپاشی شوروی سابق کسب کرده بود.

اما پس از آن که ولادیمیر پوتین به ریاست جمهوری روسیه رسید، ثروتش رو به کاهش گذاشت.

سال گذشته برزوفسکی علیه رومن آبراموویج تاجر و صاحب باشگاه فوتبال چلسی شکایت کرد و مدعی شد که او را برای خرید سهامش در شرکت نفتی مهم "سیب نفت" تحت فشار قرارداده بود، اما نتوانست او را محکوم کند و سه میلیارد پوند مقروض شد.

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ٤ فروردین ۱۳٩٢

رهبری: اگر غلطی از اسراییل سربزند تل آویو و حیفا را با خاک یکسان میکنیم

سخنرانی مقام معظم رهبری در جمع خیل پرشور زائران حرم مقدس امام رضا (ع) دقایقی پیش آغاز شد و به صورت زنده از شبکه خبر و رادیو معارف در حال پخش است.

به گزارش رجانیوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب امسال نیز طبق رسم همه ساله همزمان با نخستین روز فروردین در حرم رضوی به ایراد سخنرانی می‌پردازند.

 رهبر معظم انقلاب تاکید کردند وقتی به اوضاع کشور و ملت‌مان نگاه می‌کنم، یک میدان عظیم پرچالشی را مشاهده می‌کنم که ملت ایران در این میدان به رغم دشمنی‌ها، سربلند و پیروز ظاهر شده است.

ایشان همچنین خاطرنشان کردند که توفیقی در عید نوروز حاصل شده است که در کنار شادی‌ها و زیبایی‌های طبیعت نوروز، هر ساله فرصتی در چنین روزی به ما دست می‌دهد که در جمع شما مردم به مسائل کشور و ارزیابی وضع کنونی و نگاه به گذشته و آینده خود بپردازیم.

 مقام معظم رهبری تاکید کردند: در این ارزیابی وضع دخل و خرج یک ساله خود در ابعاد کلان ملی با نگاه اجمالی را بررسی و محاسبه می‌کنیم. این محاسبه ملی کار پراهمیت و ارزشمندی است. آن‌چه بر ما گذشت را محاسبه می‌کنیم و در آینده بهره می‌بریم.

ایشان همچنین با تاکید بر این‌که «ما ملت ایران فقط برای خودمان نیستیم» اظهار کردند: کسان دیگری هستند که کار ما را مورد مطالعه و قضاوت قرار می‌دهند. ملت‌ها و کسانی هستند که از تجربه‌های ما استفاده می‌کنند. برخی دیگر هستند که به مطالعه اوضاع ملت ایران اشتغال دارند و از پیشرفت‌ها و وضعیت ما خرسند می‌شوند. از پیروزی‌های ما خشنود و از تلخ‌کامی ما، تلخ‌کام می‌شوند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ادامه دادند: کسان دیگری در دنیا هستند که کار ما را زیر ذره‌بین دارند و مطالعه می‌کنند. آن‌ها برعکس از لغزش‌های ما خوشحال می‌شوند و از موفقیت‌های ما احساس دلتنگی می‌کنند. آن‌ها بدخواه ملت ایران هستند. این‌ها عمدتا کسانی هستند که در طول سالیان متمادی همه چیز کشور در اختیار آ‌ن‌ها بوده و بر همه امور کشورمان مسلط بوده‌اند. انقلاب دست آن‌ها را کوتاه کرده است. آن‌ها با انقلاب و نظام انقلابی ما دشمن هستند.

ایشان تاکید کردند: ما به عملکرد و برنامه گذشته و آینده‌مان نگاه می‌کنیم. باید نگاه واقع‌بینانه و ارزیابی درست باشد. برخی از مردم ما وقتی به اوضاع کشور نگاه می‌کنند، فقط ضعف‌ها را می‌بینند. گرانی، افت تولید برخی از واحدهای تولیدی و فشارهای دشمن را می‌بینند. فقط مشکلات را مشاهده می‌کنند. این نگاه، نگاه ناحقی است.

مقام معظم رهبری ادامه دادند: من نگاه متفاوتی دارم. وقتی به اوضاع کشور و ملت‌مان نگاه می‌کنم، یک میدان عظیم پرچالش را مشاهده می‌کنم که ملت ایران در میدان به رغم دشمنی‌ها، سربلند و پیروز ظاهر شده است.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که «در مجموع تلخی‌ها و تلخ‌کامی‌هایی وجود دارد» در عین حال خاطرنشان کردند: اما کسانی از قدرتمندان مادی دنیا هستند که تلاش می‌کنند ملت ایران را فلج کنند و این را به زبان هم می‌آورند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه دادند: دستاوردهای بزرگ این ملت نشان‌دهنده ظرفیت‌ها و قدرت و توانایی این ملت بزرگ است. وقتی انسان به این صحنه هم‌آوردی نگاه می‌کند، مشاهده می‌کند که یک قهرمان در این میدان پیروز است و آن قهرمان در این صحنه عظیم، ملت ایران است. هر کس این صحنه را به درستی ببیند، به ملت ایران آفرین می‌گوید، همان‌طور که صداهای آفرین هوشمندان و نکته‌بینان جهان را امروز می‌شنویم.

ایشان اظهار کردند: تنها نگاه به ضعف‌ها، غلط است. باید دید که مجموعه تلاش‌ها چگونه انجام می‌شود و به کجا می‌انجامد. با این نگاه باید به ایران و ایرانی آفرین گفت.

ایشان هم‌چنین یادآور شدند: برخی از پیشرفت ایران ناراحت می‌شوند و در این زمینه دو کار عمده در برنامه‌ آن‌هاست؛ اول این‌که تا آن‌جا که می‌توانند مانع‌تراشی کنند که ملت ایران نتواند رشد کند. با تحریم و مشغول کردن مدیران و جوانان به کارهای درجه دو در راستای مانع شدن عملی می‌کوشند و اقدام دیگر آن‌ها این است که در تبلیغات خودشان پیشرفت‌ها را انکار کنند. یک شبکه تبلیغاتی عظیم با هزاران رسانه از انواع مختلف در دنیا مشغول است که اثبات کنند در ایران پیشرفتی صورت نمی‌گیرد و پیروزی ملت را انکار کنند. ضعف‌ها را بزرگ و قوت‌ها را پنهان کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به نطق رییس‌جمهور آمریکا، گفت: رییس‌جمهوری آمریکا در نطق رسمی خود از مشکلات اقتصادی ایران حرف می‌زند. مثل این‌که از پیروزی‌های خود صحبت می‌کند و به قوت‌های این ملت و پیروزی‌های بزرگ آن اشاره نمی‌کند. همچنان که در 30 سال گذشته اشاره نکرده است.

مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود در مشهد مقدس با بیان این‌که «سال 91 یکی از سال‌های بسیار پرکار برای دشمنان ما بود» گفت: دشمنان ما گفتند می‌خواهند ملت ایران را با تحریم‌ها فلج کنند. اگر جمهوری اسلامی سرپا، با نشاط و رو به پیشرفت باشد، آن‌ها در دنیا بی‌آبرو می‌شوند؛ لذا باید اگر می‌توانند نگذارند و اگر کار از دست‌شان خارج شد، در تبلیغات طور دیگری منعکس و وانمود کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: دشمنان دو کار را انجام داده‌اند؛ ممانعت عملی با تهدید، فشار، تحریم و امثال آن و با تلاش تبلیغاتی برای کوچک نشان دادن نقطه‌های قوت و بزرگ نشان دادن نقطه‌های ضعف.

ایشان فرمودند: امروز 34 سال است که هرگاه نام دشمن برده می‌شود، ذهن ملت ایران متوجه دولت آمریکا می‌شود. خوب است دولتمردان آمریکا توجه کنند و بفهمند که ملت ایران در طول سی و چند سال چیزهایی دیده‌اند و مراحلی را گذرانده‌اند که تا می‌گویند دشمن، ذهن آن‌ها متوجه آمریکا می‌شود. برای دولتی که می‌خواهد در دنیا با آبرو زندگی کند، این مساله قابل توجه و دقت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه دادند: مرکز توطئه و اساس دشمنی، آمریکا است. البته دشمن‌های دیگری هستند که آن‌ها را در ردیف اول حساب نمی‌کنیم. دشمن صهیونیستی هم است، منتهی رژیم صهیونیستی در قواره و اندازه‌ای نیست که در صف دشمنان ملت ایران به چشم آید.

ایشان تاکید کردند: سرمداران اسرائیل گاهی ایران را تهدید می‌کنند اما به نظر می‌دانند که اگر غلطی بکنند جمهوری اسلامی، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.

ایشان ادامه دادند: دولت انگلیس خبیث هم با ملت ایران دشمنی می‌کند. این هم یکی از دشمنان سنتی و قدیمی ملت ایران است. منتهی دولت انگلیس نقش مکمل آمریکا را در میدان بازی می‌کند. خود دولت انگلیس استقلالی ندارد که او را به عنوان دشمن مستقل حساب کنیم.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: برخی دولت‌های دیگر هم دشمنی‌ها دارند. مسوولان دولت فرانسه هم در چند سال اخیر دشمنی‌های آشکار با ملت ایران کردند که این یک ناهوشمندی از سوی دولتمردان فرانسه است.

ایشان افزودند: ما با دولت و کشور فرانسه مشکلی نداشتیم، نه در طول تاریخ، نه در دوران حاضر. اما سیاست غلط از زمان ساراکوزی که دولت امروز فرانسه همان راه را می‌رود، دشمنی با ملت ایران است. کار غلط، غیر مدبرانه و ناهوشمندانه‌ای است.

رهبر معظم انقلاب در ادامه بیانات‌شان در مشهد مقدس اظهار کردند: آمریکا از جامعه جهانی حرف می‌زند که چند کشور هستند که در راس آن‌ها آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و برخی دولت‌های خرده‌ریز دیگر هستند. جامعه جهانی به دنبال دشمنی با ایران نیست.

ایشان با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران خاطرنشان کردند: از اوایل سال 91 آمریکا برنامه جدید خود را شروع کرده است و با این‌که بارها اظهار دوستی با ما کرده است و نامه‌هایی فرستاده و یا گاهی در رسانه‌ها با ملت ایران اظهار دوستی کرده است، اما برخلاف آن در عمل سخت‌گیری‌هایی کرده و تحریم‌های شدیدی گذاشته‌اند.

ایشان اظهار کردند: نفت، بانک و مبادلات بانکی و پولی ما را محدود کرده‌اند. مخالفت و عناد می‌ورزند و توقع دارند که ما این عناد را نفهمیم و این همان سیاستی است که از اواخر دوران بوش آغاز شده و تا حالا هم ادامه دارد. این همان پنجه چدنی در زیر دستکش مخملی است که من چند سال پیش هم در همین سخنرانی نوروزی در جوار مرقد امام هشتم به آن اشاره کرده بودم که مراقب باشید دستکش مخملی روی پنجه چدنی کشیده‌اند و می‌خواهند تظاهر به دوستی کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه دادند: آمریکایی‌ها برای این‌که ارتباط و اتصال اقتصادی ما را محدود کنند، مامور ویژه گذاشتند تا ارتباطات مربوط به نفت ما را قطع کنند و حتی شرکت‌ها را برای ارتباط با ما جریمه کنند. انتظار داشتند ایران در مقابل این کارها دست از فعالیت‌های رشدیابنده علمی خود بردارد و تسلیم زورگویی‌های آمریکا شود.

ایشان با بیان این‌که «تحریم‌ها تاثیرگذار بوده است» در عین حال خاطرنشان کردند: چند ماه پیش وقتی من به این مساله اشاره کردم، آن‌ها خوشحال شدند و گفتند که فلانی اعتراف کرده است که تحریم‌ها بی‌اثر نبوده است، بله تحریم‌ها اثرگذار بوده است. این هم اشکال اساسی در خود ماست که اقتصاد ما وابسته به نفت است. دولت‌ها باید این را در برنامه خود می‌گنجاندند. 17 – 18 سال پیش من به آقایانی که بر سر کار بودند، گفتم که باید کاری کنید که بتوانیم هر وقت که اراده کردیم، در چاه‌های نفت را ببندیم، اما آن آقایان که به زعم خودشان تکنوکرات هم بودند، گفتند مگر می‌شود چنین کرد.

ایشان ادامه دادند: بله؛ تحریم‌ها اثرگذار بوده است، منتهی نه آن اثری که تحریم‌کنندگان به دنبال آن بودند. آن‌ها سعی کردند در عرصه سیاسی نیز ایران اسلامی را منزوی کنند و نگذارند سیاست‌گذاری منطقه‌ای، جهانی و سیاست داخلی کشور خودمان را اعمال کنیم، اما این طرح با شکست کامل روبرو شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود فرمودند: دشمنان در زمینه سیاست داخلی هدف‌شان از تحریم‌ها این بود که ملت را در راه خود را سرد کنند. بین ملت ایران و نظام اسلامی جدایی بیندازند و مردم را دلسرد و ناامید کنند.

ایشان فرمودند: مردم در روز 22 بهمن با حضور متراکم خود احساسات‌شان را نسبت به اسلام و نظام اسلامی ابراز کردند و مشت محکمی بر دهان آن‌ها زدند.

ایشان ادامه دادند: دشمن در عرصه امنیتی تلاش کرد، امنیت کشور را برهم زند که ناموفق شدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: در زمینه سیاسی در منطقه قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی ایران را یک بار دیگر تجربه کردند. در مسائل منطقه‌ای کار به جایی رسید که اعتراف را اقرار کردند که بدون حضور به رای ایران، مساله مهم و مشکل بزرگی در منطقه حل نمی‌شود.

ایشان ادامه داد: در قضیه حمله رژیم صهیونیستی به غزه، حضور قدرتمند جمهوری اسلامی در پشت صحنه موجب شد که خودشان اعتراف کردند که در مقابل مبارزان فلسطینی شکست خوردند، گفتند و اصرار کردند که اگر حضور جمهوری اسلامی نبود و قدرت‌نمایی جمهوری اسلامی نبود، مبارزان فلسطینی نمی‌توانستند در مقابل اسرائیل مقاومت کنند، چه برسد به این‌که اسرائیل را به زانو درآورند.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: گفتیم که تحریم‌ها و تلاش‌های آن‌ها بی‌اثر نبود، بله بی‌اثر نبود. اما در کنار اثر منفی، اثر مثبت بزرگی داشت. تحریم‌ها موجب شد نیروهای درونی ملت ایران و ظرفیت عظیم ملت ایران فعال شود، استعدادها بروز پیدا کند و کارهای عظیمی تحقق پیدا کند. به برکت تحریم، به کارهای بزرگی دست پیدا کردیم. اگر تحریم نبود، به توفیقات دست پیدا نمی‌کردیم.

ایشان ادامه دادند: پیشرفت در سال 91 در مقایسه با سال‌های قبل به قدری است که سال 91 از این نظر برجسته است. در زمینه راه، انرژی، کشف جدید منابع نفتی و اورانیوم، ایجاد و توسعه نیروگاه، پالایشگاه و ده‌ها کار صنعتی بزرگ پیشرفت داشته‌ایم که‌ این پیشرفت‌ها زیرساخت اقتصادی آینده می‌شوند. اگر این زیرساخت‌ها را از قبل فراهم می‌کردیم، تحریم‌ها به همان میزان نیز اثر منفی را به جای نمی‌گذاشت.

مقام معظم رهبری تاکید کردند: توانستیم پابه‌پای تحریم دشمن در جهت مثبت جلو برویم.

ایشان یادآور شدند: یک قلم پیشرفت‌؛ پیشرفت‌های بزرگ علمی در طول سال 91 است. جوانان ما ماهواره ناهید به فضا فرستادند. کاوشگر پیشگام با موجود زنده به فضا فرستادند. جنگنده فوق پیشرفته ساختند. اهمیت این‌ها به قدری است که برای هر کدام از آن‌ها جا دارد ملت ابراز خشنودی کند و برایش جشنواره دست کنند، اما تبلیغات و خبررسانی کامل نیست.

ایشان ادامه دادند: وقتی موجود زنده به فضا فرستاده شد و سالم برگشت، آن‌قدر برای دشمنان و ناظران بین‌المللی تعجب‌آور بود که اول انکار می‌کردند و بعد دیدند که چاره‌ای نیست و حقایق روشن را مشاهده کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه بیانات‌شان در مشهد افزودند: در حوزه سلامت و مهندسی پزشکی که سلامت مردم است، پیشرفت‌های بسیاری صورت گرفته است. در حوزه زیست فناوری، مقام اول را در منطقه به دست آورده‌ایم. کارهای برجسته‌ای انجام شده است. اقلام متعدد دارویی تولید شد و این‌ها در همان سالی اتفاق افتاد که بر ملت ما سخت گرفتند.

ایشان ادامه دادند: در نانو فناوری رتبه اول را در منطقه پیدا کرده‌ایم. در چندین حوزه علمی مهم، مقام اول را در منطقه کسب کرده‌ایم. در انتشار مقاله، سهم کشور از تولید علم و مسابقات علمی و فناوری رشد داشته‌ایم. تعداد دانشجو در سال 91، 25 برابر اول انقلاب است. این‌ها پیشرفت‌های عظیمی است. در حوزه‌های آب، محیط زیست، انرژی‌های نو و انرژی هسته‌یی کشور پیشرفت کرده است و این در همان سالی است که دشمنان تلاش کردند ملت ما را محدود کنند.

ایشان فرمودند: حوادث سال 91 درس بزرگی به ما می‌دهد. یک ملت زنده از فشار دشمنان هرگز به زانو درنخواهد آمد. برای ملت آن‌چه مهم است، تکیه بر استعداد درونی خود و تکیه و توکل به خداوند و عدم تکیه به دشمنان است. سال 91، میدان رزمایش و تمرین بود. فلج نشدیم، توانستیم برجستگی‌هایی را از خودمان نشان دهیم و ضعف‌های خودمان را هم شناختیم.

ایشان خاطرنشان کردند: خاصیت رزمایش همین است که هم قوت خود را بشناسیم. هم ضعف‌های خودمان را بشناسیم و برطرف کنیم.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به ضعف‌های اقتصادی کشور، وابستگی به نفت، بی‌اعتنایی به سیاست‌های کلان اقتصادی را از اشکالات اقتصادی دانسته و فرمودند: سیاست روزمره و تصمیم‌گیری‌های روز به روز مناسب نیست. مسوولان امروز و مسوولانی که در آینده بعد از انتخابات خواهند آمد، توجه داشته باشند که کشور باید سیاست اقتصادی مدون داشته باشد. بنیه کشور قوی است و وقتی بنیه قوی باشد، تاثیر خصمانه دشمنان به حداقل می‌رسد.

ایشان تصریح کردند: اگر مسوولان کشور با تدبیر کار کنند، مدیران با هم کار کنند و با تدبیر عمل کنند، می‌توانیم از هر تهدید، یک فرصت بسازیم. همچنان که در سال 91 از تهدیدها، فرصت ساختیم.

ایشان با تاکید بر این‌که «اقتصاد» مساله مهم کشور است، در عین حال فرمودند: با این وجود اقتصاد تنها مساله کشور نیست. امنیت کشور مهم است، سلامت مردم مهم است، پیشرفت علمی، اساس و زیربنای کار است. استقلال کشور مهم است، نفوذ و اقتدار منطقه‌ای، پشتوانه استقلال کشور است و ما در همه این‌ها پیشرفت داشته‌ایم.

رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: ملت ایران ثابت کرده است که خلاف آن‌چه که آمریکا معتقد است و می‌خواهد اثبات کند که باید برای زندگی خوب، زیر سایه آمریکا بود، این حرف‌ها دروغ است.

 

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود تاکید کردند: وابسته نبودن به قدرت‌های بزرگ برای یک ملت فرصت است، نه تهدید. ملت ایران فرصت را با شجاعت و هوشمندی به دست آورده است.

 حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: ما در برنامه‌ریزی‌ها باید همیشه جلوتر از دشمن حرکت کنیم. در مقابل فعالیت دشمن نباید کشور در حال انفعال به سر ببرد. باید هوشمندانه فتنه دشمن را حدس زد، تشخیص داد و جلوتر از دشمن عمل کرد. در مواردی این‌طور عمل شده است.

ایشان خاطرنشان کردند: یک نمونه مساله سوخت 20 درصد مورد نیاز نیروگاه علمی و آزمایشی است که رادیو داروهای مهم مورد نیاز کشور در آن‌جا تولید می‌شود. نیروگاه کوچکی در تهران که رادیو داروهای کشور را تولید می‌کند.

ایشان ادامه دادند: ما غنی‌سازی 20 درصد را تولید می‌کردیم و همیشه از خارج تهیه می‌کردیم. زمانی احتیاج پیدا می‌کردیم، دشمنان فکر کردند از فرصت استفاده کنند و نیاز ملی ما را گرو بگیرند تا جمهوری اسلامی ایران را به قبول تحمیل‌های خودشان وادار کنند.

مقام معظم رهبری تاکید کردند: جوانان و دانشمندان قبل از این‌که کار به نقطه فشار و حساس برسد، توانستند سوخت غنی‌سازی شده 20 درصد را تهیه کنند و سوخت را تبدیل به صفحه مورد نیازی کنند که در آن نیروگاه، لازم بود که تهیه شود و ما در کشور نداشتیم.

ایشان ادامه دادند: مخالفان ما فکر نمی‌کردند که ما بتوانیم این کار را انجام دهیم، اما مسوولان وقتی متوجه شدند، دست به کار شدند. استعداد ایرانی شکوفا شد و کار با موفقیت انجام شد. آن‌ها فکر می‌کردند جمهوری اسلامی ملتمسانه سوخت 20 درصد را از آن‌ها می‌خواهد. جمهوری اسلامی اعلام کرد که سوخت 20 درصد در داخل تهیه کرده است و احتیاجی به آن‌ها ندارد.

ایشان تاکید کردند: دولت‌ها، صنعتگران، کشاورزان، کارآفرینان، سرمایه‌داران، پژوهشگران علمی و صنعتی، مدیران اقتصادی، نخبگان و آحاد ملت موظفند این وظیفه اخلاقی بزرگ را انجام دهند و پیش از نیاز، خود را آماده کنند و یک قدم جلوتر از نقشه‌های دشمن حرکت کنند. همه باید پیشدستی در کار علمی را مورد توجه قرار دهند.

ایشان ادامه دادند: وظیفه همه ما این است که سعی کنیم کشور را مستحکم و غیرقابل نفوذ از سوی دشمن حفظ کنیم و نگه داریم. این یکی از اقتضائات اقتصاد مقاومتی است که در آن رکن اساسی و مهم مقاوم بودن اقتصاد است. اقتصاد باید مقاوم باشد و بتواند در مقابل آنچه ممکن است، در معرض توطئه‌های دشمن قرار گیرد، مقاومت کند.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه بیانات‌شان در مشهد مقدس یادآور شدند: آمریکایی‌ها مرتب از راه‌های گوناگون پیغام دادند که درباره مساله هسته‌یی گفت‌وگو کنیم. به ما پیغام می‌دهند و در تبلیغات جهانی مطرح می‌کنند و بارها و بارها به مسوولان بلندپایه و میانی می‌گویند که در کنار گفت‌وگوهای 1+5 و بحث هسته‌یی مذاکرات دو به دو بین آمریکا و ایران درباره مساله هسته‌یی انجام شود، اما من به این مذاکرات خوش‌بین نیستم، چون تجربه گذشته نشان می‌دهد که گفت‌وگو در منطق آن‌ها این نیست که بنشینیم تا به یک راه‌حل منطقی دست پیدا کنیم. بلکه این است که بنشینیم، حرف بزنیم تا نظرشان را به ما تحمیل کنند. این گفت‌وگو نیست، بلکه تحمیل است و ایران زیر بار تحمیل نمی‌رود.

ایشان در عین حال تصریح کردند که من به این گفت‌وگوها خوش‌بین نیستم، اما مخالفتی هم ندارم.

ایشان ادامه دادند: آمریکایی‌ها مرتب پیغام می‌دهند و گاهی می‌نویسند و می‌گویند که ما قصد تغییر نظام اسلامی را نداریم؛ ما هم نگران این نیستیم، آن روزی هم که قصد چنین کاری را داشتند، کاری نتوانستند انجام دهند و بعد از این هم نمی‌توانند کاری انجام دهند.

ایشان افزودند: نکته دومی که می‌خواهم بگویم این است که آن‌ها مرتب پیغام می‌دهند که ما در پیشنهاد مذاکره منطقی صادق هستیم و می‌خواهیم مذاکرات منطقی و نه تحمیلی انجام دهیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هم‌چنین اظهار کردند: ما بارها گفته‌ایم که در پی سلاح هسته‌یی نیستیم، اما آن‌ها باور نمی‌کنند. حالا ما چرا باید حرف آن‌ها را باور کنیم؟ شما یک سخن منطقی و صادقانه را باور نمی‌کنید. ما چرا باید حرف شما را که خلاف آن بارها ثابت شده، باور کنیم؟

ایشان با اشاره به این‌که مساله مذاکره بارها مطرح شده است، فرمودند: مذاکره یک تاکتیک آمریکایی برای فریب افکار عمومی دنیا و ملت ایران است. شما ثابت کنید که این‌طور نیست.

ایشان فرمودند: از جمله تاکتیک‌های آن‌ها این است که گاهی شایعه می‌کنند افرادی از طرف رهبری با آمریکا مذاکره کرده‌اند. این حرف دروغ محض است. ما در دوره‌های مختلف بر سر مسائل مقطعی گوناگون صحبت‌هایی کرده‌ایم که این هم از طرف دولت‌ها بوده است و مخالفتی هم نداشته‌ایم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نکته سوم فرمودند: برداشت من بر اساس تجربه و نگاهی که به صحنه دارم، این است که آمریکا مایل به تمام شدن مذاکرات هسته‌یی و پایان مناقشه هسته‌یی نیست. اگر مایل به پایان این مناقشه بودند، راه‌حل نزدیک و آسان است.

ایشان تصریح کردند: ایران فقط می‌خواهد حق طبیعی غنی‌سازی از طرف دنیا برای ایران شناخته شود و کشورهای مدعی اعتراف کنند که ایران حق غنی‌سازی را دارد. آن‌ها همین را نمی‌خواهند بگویند و می‌گویند نگرانی‌هایی داریم که فعالیت هسته‌یی ایران به سمت سلاح هسته‌یی برود. جامعه جهانی هیچ نگرانی‌ای در این رابطه ندارد و اکثر کشورهای دنیا در این مورد از حق ما حمایت می‌کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: آمریکا اعتراف کند که حق غنی‌سازی برای ما وجود دارد. برای این‌که نگرانی‌ای هم وجود نداشته باشد، مقررات آژانس بین‌المللی هسته‌یی هست و ما در چارچوب این مقررات هستیم و هیچ نگرانی‌ای برای اعمال این مقررات نداشته‌ایم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تصریح کردند: هدف این است که این قضیه باقی بماند تا از آن برای فشار و فلج کردن ملت ایران استفاده شود که به نتیجه هم نخواهد رسید.

 

 رهبر معظم انقلاب در ادامه بیانات‌شان تاکید کردند: آمریکایی‌ها از دشمنی با جمهوری اسلامی و ملت ایران دست بردارند. تنها پیشنهاد مذاکره، حرف متین و مستدلی نیست. حرف درست، این است که اگر می‌خواهند مشکلات فی مابین که می‌گویند، می‌خواهند دیگر بین آمریکا و ایران مشکلی نباشد، حل شود، دست از دشمنی بردارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه دادند: 34 سال است که دولت‌های آمریکا با فهم غلطی از ایران و ایرانی، دشمنی‌های گوناگون را علیه ما طراحی کرده‌اند. در زمینه امنیت، علیه امنیت کشور، برنامه‌ریزی و تحرکات خصمانه‌ای علیه ما و تمامیت ارضی‌مان انجام دادند.

ایشان ادامه دادند: از دشمنان ریز و درشت ما حمایت و علیه اقتصاد ملی ما فعالیت کردند. از همه ابزارها علیه ملت ایران استفاده کردند. کارهایی که همه شکست خورده است، بعد از این هم در مقابل ملت ایران اگر دشمنی‌ها را ادامه دهند، شکست خواهند خورد.

مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند: مسوولان آمریکایی را هدایت می‌کنم؛ اگر دنبال راه عاقلانه می‌گردند، راه عاقلانه این است که سیاست و عمل خود را تصحیح کنند و دست از دشمنی با ملت ایران بردارند.

ادامه مطلب   
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱ فروردین ۱۳٩٢