در ضرورت انتخاب اسب راهوار برای سفر

یکم- از مواهب الهی بر روی زمین همانا انجام سفر خلایق از مکانی به مکان دیگر است که اگر نبود و امکانش فراچنگ نمی امد هر آینه مردمان دپرس شده به گوشه ای خزیده، چرخ حیات روغن نخورده جیرجیر می نمود. لذا در مصحف شریف نیز توصیه اکید به سیروا فی الارض فانظروا... شده،غیر از سیاحت گفته اند عبرت هم بگیرید و فقط قلیان و شلنگ و تخته انداختن و جت اسکی نباشد بلکه به شهرهای ویران روید و سنن الهی را هم ببینید که چه رقم سقف شهرها را از کفران نعمت اهل آن بر سرشان خراب نمودیم.

دویم- اول از شرایط سفر پیش بینی مرکب راهوار، کم مصرف ، زودبازده و مصرف انرژی A میباشد که در وهله کنونی این شرایط در یابوی ممتاز ترکمن جمع است فلذا چند روز مانده به آغاز سفر علوفه چرب بدهید زبان بسته تا شما را ابن السبیل وسط بیابان رها نکند.

سیم- کثیر السفر و قلیل البار باشید لطفا. شما نهایتا تا 10 روز به سفر خواهید رفت لذا فی المثل در تابستان به همراه بردن لحاف کرسی و شال و کلاه ضرورتی ندارد. ملاحظه حیوان زبان بسته را هم بکنید که بار اصلی به دوش اوست. تبلت بچه را چرا همراه می کنید؟ سفر برای این است که لختی بچه در طبیعت بچرد و هوا تازه کند. تبلت برای چیست؟

چهارم- در فصل تموز استعمال روغن های مجرب ضد اشعه شمس با اس پی اف 60 فراموش نشود خاصه آن که بخواهید در ساحل وول بخورید و احیانا تنی به آب بزنید که مستحضرید قطرات آب شور دریا به مثابه ذره بین عمل کرده و اشعه مضر شمس را به اضعافا مضاعفه به بدن حضرت عالی تابانده، موجبات آفتاب زدگی یا دست کم تهوع و یا ورقه شدن پوست شریف را فراهم می سازد.

پنجم- تنقلات به قدر نیاز بردارید. فلذا همراه بردن یه گونی تخمه آفتابگردان برزیلی ضرورتی نداشته و احیانا مجبور خواهید شد نیمی از آن را عودت دهید. از کاروان سراهای بین جاده ای هم مطلقا تغذیه نفرمایید که در شهرش گوشت شیرسانان به خورد خلایق می دهند چه برسد به بیابانش. لذا اگر سه وعده هم آب دوغ خیار میل بفرمایید ارجح است از مطعم های بیابانی استرزاق کنید. نهایتا کمی هیزم با خود برداشته، مرغ خانگی تان را زمین زده پوست کنده به میل خود کباب یا آب پز بفرمایید که نور علی نور است.

ششم- اگر چنان چه مرکب راهوار زنده نداشتید می توانید با قطار سفر کنید لیکن طیاره بای نحو کان توصیه نمی شود اگر به تداوم زندگی امید دارید لیکن اگر سیر شده اید از انتحار و خودکشی افضل است چرا که به وارث پول خوبی می دهند. از مزایای قطار یکی آن است که امکان خواب فراهم است لیکن عیب آن یکی این است که معمولاً بوی نامطبوعی از مابین دو واگون که محل آبریزگاه است به غرفه ها سرازیر می شود. با هر مرکبی طی طریق می کنید آب شرب سالم با خود ببرید یا از متاجر معتبر ابتیاع کنید که آب شهرها و قریه ها معمولا آلوده است به انواع آلودگی ها و موجبات مریضی و رودل و قصیان است و القصه سفر را به کام شما و همراهان تلخ خواهد کرد.

هفتم - اگر احیاناً راه شمال مملکت از طریق قریه کرج را برگزیده اید و آخر هفته و تعطیلات هم هست خیمه با خود ببرید که ازدحام وسایط نقلیه موجب خواهد شد ساعت ها پشت این ازدحام اطراق نموده، قلیان اعلا و تخته نرد استعمال نموده، لختی بیاسایید که طبعا شما که با بیژامه و شلوارک قصیره به بیابان زده اید خوبیت ندارد مکشوف بخوابید فلذا خیمه لازم میشود لازم شدنی.

هشتم- در مورد همراهان سفر و این که کدام عمه و خاله و دایی و پسرعمو را همراه ببرید دقت وافی بنمایید که وسط راه پشیمانی سودی ندارد. از همراه ساختن بدسفران، بدعنقان، غرزنان، صاحبان عادات ویژه مثل کم خوابی و پرخوابی، معتادان به نت و منقل و دخانیات، آنان که مرکب خود چهار نعل می رانند و در آینه ماشین نگاه نمی کنند و سه فرسخ در جاده انحرافی نزد شتران بیابان باید آنها را یافت و ادامه مسیر داد اکیداً بپرهیزید.

نهم- از استعمال آلات لهو و لعب دوپس دوپس با گام ماژور که موجبات لعن مردمان را فراهم می کند بپرهیزید. سیستم را باز کنید و به آهنگ طبیعت گوش بسپارید. خود شهرام شب پره و ساسی مانکن و شهرام صولتی و این قبیل ستارگان عالم لهو و لعب هم وقتی به سفر می روند سر و صدا را ترک می کنند و در حالت آلفا به ذن و خلسه می رسند.

دهم- بحث پلتیکی و سیاسی و برجام و ظریف و ترامپ در سفر کلاً ممنوع است. روشن است که این بحثها را در اداره و محل کار دقیقا مابین ساعت 8 تا 14 هر روز انجام می دهید و متوسط کار مفید ایرانیان را بالا می برید بنابراین وانهید این محاورات را که نه دنیا دارد نه آخرت. سکوت در سفر علاج جمیع بیماری های روحی، جسمی، فردی، اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی ، نفتی ، بانکی ، خاوری ، صدقی ، جزایری ، زنجانی و سایر استیو جابزهای مملکت نیز هست. در ثانی لزومی ندارد درباره رشته ای که در آن تخصص ندارید طوری ریش بجنبانید که استخوان های علمای فن در آرامگاه خویش بلرزد.

یازدهم- قبل از سفر مقصد و مسکن خود را دقیقا مشخص و رزرواسیون بفرمایید که به محض رسیدن وارد مکان مورد نظر شوید در غیر این صورت مستحضرید که در موسم سفر، اماکن اقامتی به قیمت خون پدرشان عرضه شده، تا جبران کننده 9 ماه خالی بودن آنها بشود. مملکته داریم؟

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ٢٧ امرداد ۱۳٩٥